خبرهای وبلاگ

مشاوره و سفارش سابروتین نویسی در آباکوس و انسیس

سابروتین چیست و دلایل بکارگیری سابروتین نویسی در آباکوس
در مجموعه پست‌های معرفی و آموزش آباکوس و همچنین مجموعه مثال‌های کاربردی آباکوس با گوشه‌ای از توانایی‌ها و قابلیت‌های بی‌نظیر Abaqus در حوزه شبیه‌سازی اجزای محدود آشنا شده‌اید و می‌دانید که سابروتین نویسی در آباکوس یکی از ویژگی‌های برجسته این نرم‌افزار است. طیف مسائل پوشش داده شده در کنار رابط کاربری ساده و قابل درک، آباکوس را به گزینه‌ای بسیار جدی برای کاربران دنیای حل عددی مبدل ساخته است. اما تا کنون با خود اندیشیده‌اید که آیا گزینه‌های پیش‌فرض موجود در آباکوس توانایی پاسخگویی به تمام نیازهای جدید کاربران را دارد؟ در جهانی که سرعت پیشرفت علم و ارائه مدل‌های عددی و معادلات ساختاری توصیف رفتار ماده سرعت روزافزونی پیدا کرده است، نرم‌افزارهایی نظیر آباکوس چه راه حلی برای پاسخگویی به نیازهای به‌روز محققین اتخاذ کرده‌اند؟

صرف میلیون‌ها دلار هزینه در بحث تحقیق و توسعه و بروز نگاه داشتن هسته حل معادلات، استفاده از المان‌های جدید با فرمول‌بندی خاص و منحصربفرد، توسعه مدل‌های جدید ماده، افزودن حوزه‌های کاری و قابلیت‌های شبیه‌سازی جدید و . . . تنها بخشی از نقشه راهی است که برای حضور در کورس رقابت در دنیای پرشتاب علمی قرن 21 باید بکار گرفت. اما آیا آباکوس نیز در این حوزه موفق بوده است؟

آباکوس
سابروتین نویسی به زبان فرترن (fortran)
هر یک از حلگر های آباکوس مانند Abaqus/Standard و Abaqus/Explicit به زبان فرترن نوشته شده اند. به همین جهت به منظور ارتباط مستقیم با هر یک از حلگر ها و معرفی تابع، برهم کنش و یا مدل رفتاری خاصی به آنها، باید از زبان فرترن استفاده شود. سابروتین ها دقیقا به همین منظور از سوی توسعه دهندگان آباکوس در نظر گرفته شده اند تا دست شما را در حوزه هایی نظیر تعریف بارگذاری دلخواه (سابروتین DLOAD)، تعریف شرط مرزی دلخواه (سابروتین disp)، تعریف اندرکنش دلخواه (سابروتین FRIC)، تعریف مدل رفتاری دلخواه (سابروتین های UFIELD، USDFLD و UMAT) و یا حتی المانی که در پروژه خود به آن نیاز دارید (سابروتین UEL)، باز بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *